Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen festival tanıtım toplantısında konuşan Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, 2024 Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin yıl sonuna kadar 16 şehirde gerçekleştirileceğini ve kültür, tarih ve sanatı bir araya getiren en büyük festival organizasyonu olduğunu belirtti. Adana ve Şanlıurfa’nın ardından bu büyük festival zincirine Bursa’nın da ev sahipliği yapacak olmasının heyecanını yaşadıklarını dile getiren Demirtaş, festivalin Bursa’nın kültür ve sanat ortamına canlılık katacağını ifade etti.

Büyükşehir’de davullu zurnalı toplu sözleşme sevinci Büyükşehir’de davullu zurnalı toplu sözleşme sevinci

“Konserlerden sergilere, tiyatrodan opera ve bale gösterilerine, söyleşilerden atölyelere, çocuk etkinliklerinden dijital sanatlara kadar yüzlerce etkinliği hemşehrilerimizle buluşturacağız. Festival için kentimizde ağırlayacağımız misafirlerimiz, etkinlik mekanlarında Bursa’da zamanın durduğunu bir kez daha hissedeceklerdir. Tarihi ve kültürel mirasın devrine birer birer şahit olacaklar,” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivalleri Direktörü Selim Terzi, organizasyonun 2021 yılında başladığını hatırlattı. Terzi, her yıl festival programına 5 şehrin eklendiğini ve etkinliklerin şehirlerdeki turizm hareketliliğini 12 aya yayma amacında olduğunu vurguladı.

Bursa’da Büyük Festival3332

“Kültür Yolu Festivali’nin en önemli iki özelliği, şehirdeki bu unsurların daha görünür kılınması ve şehirlerimizdeki turizm hareketliliğinin 12 aya yayılması. Bu anlamda çok önemli. Festival, büyüklüğü ve yaygınlığı konusunda Avrupa Festivaller Birliğine üye oldu. Türkiye’deki bütün şehirlerde yapılan festivalimiz hem uluslararası anlamda etkinliklerle şehirlerimizi buluşturuyor hem de şehirlerimizdeki kültür sanat paydaşlarımızla misafirlerini buluşturuyor. 7’den 70’e sözünün tam da karşılık bulduğu bir festival, Bursa’mızda deneyimleyecek,” dedi.

Tanıtım toplantısına İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer ve diğer ilgililer de katıldı. Bursa Kültür Yolu Festivali’nin programına “kulturyolufestivali.com” web adresinden ulaşılabiliyor. (Kaynak: Olay Gazetesi)

Editör: Ferit Gücüyener