Cumhurbaşkanı Erdoğan basketbol oynadı Cumhurbaşkanı Erdoğan basketbol oynadı

Valilikten yapılan açıklama şu şekildedir:

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgemizde sıcaklık değerleri artmış ve buna bağlı olarak olağanüstü hava durumları nedeniyle büyüme olasılığı yüksek orman yangınlarının ortaya çıkabileceği değerlendirilmiştir. Ülkemiz ve milletimiz için paha biçilmez değere sahip ormanlarımızı yangına karşı korumak amacıyla aşağıdaki kararlar alınmıştır:

Orman Yangınlarıyla Mücadele:

6831 sayılı Orman Kanunu'nun 74'üncü maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9 ve 66'ncı maddeleri uyarınca, Bursa ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler 1 Temmuz - 1 Ekim 2024 tarihleri arasında yasaklanmıştır.

Tabiat ve orman parklarına girişler, Avlanma İzin Belgesi sahipleri veya av turizmi kapsamında Bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan av organizasyonlarına katılanlar hariç, tüm ormanlık alanlara yetkililerden başkasının girmesine izin verilmeyecektir.

Piknik, mesire yerleri veya Orman Parkları işleticileri taahhütname ve sözleşme hükümlerine istinaden faaliyetlerine devam edecek, ancak bu alanlarda mangal ve benzeri her türlü ateşli piknik yapmak yasaklanmıştır.

Orman Çevresinde Alınacak Tedbirler:

Orman çevresinden veya içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.

Orman Kanunu'nun 31 ve 32'nci maddeleri kapsamındaki mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahallelerde de anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

Bursa Valiliği, bu tedbirlerin alınmasının yangın riskini azaltmada önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Editör: Ferit Gücüyener