Başkan Bozbey’in toplantıdaki açıklamaları şöyle:

İlk ay değerlendirme toplantımız. Basınla her ayın ilk haftası düzenlenecek olan toplantılarda buluşup, gelişmeleri paylaşacağız. Bursa’yı ve geleceğini konuşacağız.

Bugün ilk ay değerlendirme toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra her ayın ilk haftası düzenleyeceğimiz toplantılarda buluşup, Bursa’daki gelişmeleri ve gelecek planlarını konuşacağız.

Son günlerde gündemi meşgul eden konuya açıklık getirmek istiyorum. Halkımızın hassasiyetlerini anlıyorum. Daha netleşmemiş ve süreci tamamlanmamış bir konunun bu kadar kamuoyunun gündemine gelmesi önemli. Bu konuyla ilgili gereken adımları attığımızı kamuoyunun bilmesini istiyorum. Belediyemizi liyakatlı ve deneyimli kadrolarla yöneterek hizmetlerimizi en iyi şekilde sunacağımızı tüm kamuoyuna bildirmek istiyorum. 1 Nisan sabahı hemşehrilerimizin takdiriyle gülümseyen Bursa sabahına uyandığımızdan beri yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşmak için buradayız.

Değişim ve gelişim isteğiyle yola çıktık. Her Bursalının belediye başkanı olacağıma söz veriyorum. Tüm destekleyen ve desteklemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ederim.

Kentimizin sorunlarına yapıcı çözümler bulurken hiçbir ayrımcılığa yer vermeyeceğiz. Hizmetlerimizi ortak akıl ve kapsayıcı bir anlayışla sunmaya devam edeceğiz.

"Göreve başlamamız gecikti, ancak sözlerimizi tutuyoruz"

9 günlük Ramazan Bayramı'nın resmi olarak başladığı 5 Nisan 2024 Cuma günü saat 18.00'de mazbatamızı aldık ve Cumartesi günü göreve başladık. Göreve başlamamızı geciktirenleri, tazminatlarını alanları, tayinlerini yaptıranları ve içeride işleri sürdürenleri biliyoruz ve gerekeni yapacağız. Hiç kuşkunuz olmasın. Yaşanan bu gelişmelerin sizlerin de vicdanlarını yaraladığını biliyorum. Değerli Bursalılar, biz buradayken Bursa'nın hakkı ve hukuku asla yenilmeyecek."

Vaad ettiklerimizi Gerçeğe Dönüştürüyoruz

Söz verdiklerimizi yerine getiriyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren yaptığımız çalışmalar sonucunda öncelikle suya yüzde 25 indirim yaptık. Bu kararı alırken tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum; oy birliği ile alınan kararla gerçekleşti. Ayrıca, tabelalarda dilimizi ve kimliğimizi yansıtan beklenen kararı aldık ve uygulamaya başladık. Yıllardır süren mücadelemizin bir sonucu olarak yol kenarlarındaki otopark sorununu çözdük ve bu otoparkları ücretsiz hale getirdik. Ayrıca, Bursalıların önceki dönem borçlarını da sildik.

Proje üzerindeki çalışmalara son verdik

Belirli projelerde çalışmayı durdurduk. Spor salonu inşaatında değişiklik yapmak için projeyi revize etmeye başladık; 3100 kişilik spor salonunu 5000 seyirci kapasitesine çıkarmak için arkadaşlarımız yoğun çalışıyorlar.

Kayapa'daki katı atık depolama tesisinin çalışmalarına son verdik ve doğru bir yer arayışını ortak akıl ile başlattık. Verdiğimiz sözleri tutmaya devam ediyoruz. Göreve başladığımız günden itibaren daire başkanlarımız ve şirket müdürlerimizle mevcut durumu değerlendirmek için toplantılar düzenledik ve raporlar aldık. Günler süren toplantılar hala devam ediyor. Bu toplantılar sonucunda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarının yaklaşık yüzde 60-70'ini tespit edebildik. Her geçen gün borçlarımızı daha net bir şekilde belirlemeye çalışıyoruz.

Borçları kamuouy ile paylaşacağız

Önceki dönem belediye başkanı, belediyemizin borcunun 7.1 milyar lira olduğunu belirtmişti. Ancak devir teslim esnasında, 6 Mayıs'ta Büyükşehir Başkanvekili aynı zamanda Yıldırım Belediye Başkanı, borcun iştiraklerle birlikte 20 milyar lira civarında olduğunu belirtmişti. Bizim ekibimiz gece gündüz çalışarak yaklaşık yüzde 70'ini araştırabildiğimizi söylüyorum. Ulaşamadığımız noktalar var ve bu çalışmalar devam ediyor. Tablonun tamamı ortaya çıktığında bunu kamuoyu ile paylaşacağız.

Ulaştığımız borç bilgilerini Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve diğer iştiraklerimiz olmak üzere paylaşıyoruz. Bursa Büyükşehir'in borcu yaklaşık 10 milyar 309 milyon lira civarında. BUSKİ'nin borcu ise 10 milyar 132 milyon lira.

Bağlı şirketlere baktığımızda; toplamda yaklaşık 4 milyar 635 milyon lira borç olduğunu değerlendiriyoruz. Üstelik incelemelerimiz tamamlanmadı. Acı ama gerçek tablo budur.

7.1 milyarla başlayan ve 20 milyarla devam eden sürecin 25 milyarı aştığını görüyoruz. Borçlar milyon milyon değil, milyar milyar artıyor."

Bu paralarla neler yapılabilirdi

Bu paralar nereye harcandı? Trafik sorunu mu çözüldü, metro mu yapıldı, büyük kentsel dönüşüm mü gerçekleştirildi, Bursa'nın planlama sorunu mu çözüldü? Bu paralar nereye gitti? Bu parayla neler yapılabilirdi?

25 milyar lira ile 19 kilometre metro hattı yapılabiliyordu. 110 kilometre hafif raylı sistem oluşturulabilirdi. 155 kilometrelik metrobüs hattı inşa edilebilirdi. 2100 adet kreş kurulabilirdi. 21 bin sosyal konut için 60 metrekarelik alanlar oluşturulabilirdi.

Belediyeye bağlı şirketlerin ihale ve satın almalarındaki usulsüzlükler, yeni stadyum örneği gibi, T2 hattı için yapılan tartışmalar yerine metrobüs kullanımıyla 3 milyarlık avantaj sağlanabilirdi. Bunların finansman maliyetlerini konuşmuyoruz. Bunlarla ilgili faiz yükleri ise her geçen gün artmaktadır. Böyle yanlış projelerle Bursa bu bedelleri ödemeye mahkum kalmıştır."

Arabayatağı dairelerinin maliyeti

Arabayatağı'nda kentsel dönüşüm adı altında konut projesinde; 2+1 dairelerin 1,5 misline ihalesinin seçim öncesi yapıldığını görüyoruz. Hafriyatı Büyükşehir Belediyesi yapmış, sadece konutların yapımına harcanmış. Bu projenin sonucunda 2+1 dairelerin maliyetinin 4,5-5 milyon liraya mal olacağı öngörülüyor. O bölgede 2+1 daireyi siz kaç liraya takas yapabilirsiniz ya da satabilirsiniz?

Yapılan usulsüzlükleri bundan sonra da kamuoyunun bilgisine sunacağız. Bu şirketteki güncel ihalelerin ve güncel bağımsız denetçilerle yapılacağını kamuoyunun bilmesini istiyorum."

Tarım A.Ş.'de fazladan ödenen para: aylık 5.8 Milyon TL + KDV

Tarım AŞ'de yaşanan örnekler oldukça düşündürücü. Örneğin, 10 tır çekicisi için aylık 2.2 milyon TL artı KDV ödemesi yapılıyor. Ancak bu araçlardan 4 tanesi kilometre yapmıyor, 6 tanesi ise ortada yok. Ödenen paraların karşılığı alınamıyor. Depoya gelen araçlar ise hiç çalıştırılmıyor. Ayrıca, 28 farklı araç Tarım AŞ'ye getirilip veriliyor ve tırların faturası ödeniyor. Bu araçların aylık maliyetine bakıldığında, araç başına 80 bin lira gibi yüksek bir maliyet ortaya çıkıyor.

Bu kötü tablonun basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşılması, mazeret üretmek değil, gerçekleri ortaya koymak ve bu tür hataların tekrarlanmaması için kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılıyor.

Bursalılar rahat olsunlar, hizmetlerde aksama yaşanmayacak. Seçim döneminde söylediğimiz gibi çözüm odaklı yaklaşımlarla hareket ediyoruz. Tasarruf sağlayacak, doğru projeler geliştirecek ve projelerimizi taraflarla işbirliği içinde, katılımcı bir anlayışla gerçekleştireceğiz."

BURSAKOOP'u incelemeye aldık, öğrencilerimize desteğimizi sağlayacağız

Eski yönetimdeki belirsiz kaynaklardan fonlanan ve hukuki sorunlar yaratabilecek olan Burskoop üzerinden verilen bursları inceliyoruz. Bu durum gençlerimizin mağdur olmasına neden olabilir. Gençlerimizi mağdur etmemek adına ödemeleri riske atarak bursları karşıladık. İncelemelerimizi yasal dayanaklarla tamamladıktan sonra, gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilere yasalara uygun eğitim desteği sağlayacağız.

Hediye çeklerini inceliyoruz.

Seçim döneminde esnaf odalarıyla yapılan anlaşmaya istinaden denetimsiz ve belirsiz kriterlerle ihale edilen, 199 milyon TL artı KDV değerindeki yaklaşık 213 milyon TL'lik hediye çeklerini de inceliyoruz.

Başkan Yılmaz, Yıldırım ailesi ile bayramlaştı Başkan Yılmaz, Yıldırım ailesi ile bayramlaştı

İhtiyaç sahipleri emin olsun ki bundan sonraki süreçte hak yerini bulacak. Gerçek ihtiyaç sahiplerine sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmet eden bir Büyükşehir Belediyesi olacağız.

Bazı esnaflarımızın eleştirilerini duyuyoruz, ancak esnaflarımız endişe etmesin. Paralarını son kuruşuna kadar alacaklar. Onların kefili Mustafa Bozbey'dir.

Kart 16 projesi de var. Gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılamayan bu kartları tespit etmeye başladık. Gerçek ihtiyaç sahiplerine bu kartları dağıtmaya devam edeceğiz.

Konuları bağımsız denetçiler ve müfettişlerle denetleyip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız. Uzun yıllardır kent yöneticiliği yapmış, proje ve çalışmalarıyla kendini kanıtlamış arkadaşlarımızla birlikte çalışarak Bursalıları mutlu edeceğiz.

Atatürk ve 30 Ağustos kelimeleri kısıtlanmış

Bizi derinden etkileyen bir durum var. Bursa Büyükşehir'in sosyal medya hesaplarını devraldıktan sonra yaptığımız incelemelerde, maalesef hiçbir hemşehrimizin belediye sosyal medya hesaplarına 30 Ağustos ve Atatürk hakkında yorum yapamadığını gördük. Bu durumu incelemeye aldık ve gördük ki Atatürk ve 30 Ağustos kelimeleri bu hesaplarda kısıtlanmış.

Zaten milli bayramlarla ilgili düşüncelerini biliyoruz. Kurucumuz Ulu Önder Atatürk hakkında böyle bir durumla karşılaşmayı ummuyorduk. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak ve kentimizi süslemek için depoları kontrol ederken yaşadığımız şok da cabası. Nüfusu 3.3 milyon olan bir Büyükşehir Belediyesi'nin deposunda sadece ve sadece 10 adet Atatürk Bayrağı olduğunu gördük. Başka bayraklardan yüzlercesi var.

Hemen Atamızın bayraklarını bastırarak kentimizi boydan boya donattık. Bu konuda tavizimiz yoktur. Gerekli işlemler başlatılmıştır.

Bugün buradaysak, bu salonda isek özgürce gelmişsek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Hemşehrilerimiz endişe etmesin, milli ve dini bayramlarımız Bursa'da özgürce, coşku ve huzurla kutlanacak. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı'nda coşkuyla Atamızı anmak için 17-18-19 Mayıs tarihlerinde tüm hemşehrilerimizi Hüdavendigar Kent Parkı'na bekliyoruz.

Araştırmalarımız bağımsız denetçiler ve müfettişlerle devam ediyor. Bursa'nın haklarını koruyacağımıza söz vermiştik ve bu yönde devam ediyoruz. Kimse endişe etmesin, bize güvensin. Tecrübeli ve liyakat sahibi ekibimizle Bursalıları gülümsetecek projelere imza atacağız.

Editör: Ferit Gücüyener