Orhan Sarıbal: Mera vasfını neden kaldırdınız? Orhan Sarıbal: Mera vasfını neden kaldırdınız?

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, liderler arasında gerçekleşen görüşme 30 dakikadan daha kısa sürdü. İkilinin gündeminde özellikle İsrail'in Gazze'deki World Central Kitchen (WCK) yardım çalışanlarına düzenlediği saldırı bulunuyordu. Söz konusu saldırıda, 7 yardım çalışanından biri ABD vatandaşıydı.

Biden, görüşmede Netanyahu'ya yardım çalışanlarına yönelik saldırının ve genel insani durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. Ayrıca, İsrail'in sivillerin zarar görmesi, insani acılar ve yardım görevlilerinin güvenliği konularında somut ve ölçülebilir adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Biden ayrıca, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Gazze'de acil bir ateşkesin gerekliliğini ve İsrail'in derhal anlaşmaya varması gerektiğini açıkça belirtti. ABD Başkanı, İran'ın İsrail ve İsrail halkına yönelik açık tehditlerini de görüştü.

Netanyahu ise İsrail'in kendini savunma hakkını vurgulayarak, İran'ın yıllardır İsrail'e karşı faaliyet gösterdiğini ve bu nedenle İsrail'in İran ve vekillerine karşı operasyonlar düzenlediğini ifade etti. Netanyahu, İsrail'in kendini savunma hakkını kullanacağını ve zarar verenlere karşı kararlı bir şekilde hareket edeceğini belirtti.

Editör: Ferit Gücüyener