Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı tatili süresince yapılacak ek seferlere ilişkin düzenlemeleri belirledi.

Bu kapsamda, bayram tatili boyunca yolcu talebinin artması ve mevcut tarifeli otobüslerin kapasitesinin yetersiz kalması bekleniyor. Bu nedenle, şehirler arası sefer yapan otobüs firmalarına, bayram tatili süresince ek sefer düzenleme izni verildi.

Ek sefer izni yarın başlayacak ve B1 ve D1 yetki belgesine sahip firmalar, B2 ve D2 yetki belgeli araçlarını 16 Nisan’a kadar kullanabilecekler. Bu düzenlemeyle, kara yolu ulaşımında herhangi bir aksaklığın önüne geçilmesi ve vatandaşların mağduriyetlerinin engellenmesi amaçlanıyor.

Sıcaktan bunalan kadınların vantilatör kavgası kamerada Sıcaktan bunalan kadınların vantilatör kavgası kamerada

Firmalar, ek seferlerde belirlenen kurallara uymak zorunda olacaklar. Bu kurallar arasında tarifeli yolcu taşımacılığı hat listesinin dışına çıkılmaması, ücret tarifelerine uyulması, taşıma faaliyetlerinin takip edilmesi gibi önlemler bulunuyor.

B2 yetki belgesi uluslararası tarifesiz, D2 belgesi ise yurt içi tarifesiz otobüs seferlerine çıkacak firmalara veriliyor. Bu düzenlemeyle, bayram süresince şehirler arası seyahat edecek vatandaşların daha rahat ve güvenli bir yolculuk yapmaları hedefleniyor.

Editör: Ferit Gücüyener