Seçim Sonuçları ve Değerlendirme

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirledi. AK Parti, kurulduğu 2001 yılından bu yana girdiği 18 seçimde ilk kez birinci parti olamadı. CHP, 14 büyükşehir ve 35 belediye kazanarak Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. AK Parti ise oy oranında ilk kez 2. sıraya geriledi. Ayrıca, AK Parti'nin 2019 seçimlerine göre hem kazandığı belediye sayısı hem de oy oranı düştü.

MYK Toplantısı Detayları

AK Parti bugün, yerel seçim sonuçlarını değerlendirmek için Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) topladı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti ve saat 15.00'te başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıda 31 Mart yerel seçim sonuçları masaya yatırıldı.

Ömer Çelik'in Açıklamaları

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, toplantının tek gündeminin seçim olduğunu belirterek, "Önemli bir seçim sürecini Türkiye genel seçim ve yerel seçim olarak tamamlamış oldu. Bu çerçevede seçilen herkesi tebrik ediyoruz" dedi. Seçim sonuçlarının AK Parti'ye yönelik mesajlar içerdiğini vurgulayan Çelik, "31 Mart seçimlerinin partimize dönük olarak mesajlarını en net, en derinlemesine şekilde ele alacağımızı ifade ediyoruz. 31 Mart seçimleri önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz siyasetler açısından dönüm noktası olacak" şeklinde konuştu.

Çelik ayrıca, eleştiri ve uyarı hakkının millette olduğunu belirterek, "Milletimizin bu tabloyla birlikte ortaya koyduğu, gerileme ifade eden sonuçları ciddi bir şekilde ele alacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Yeni Anayasa Çalışmaları ve Diğer Konular

İç ve dış politikada daha güçlü bir siyaset oluşturacaklarını belirten Çelik, önümüzdeki dönemde yeni anayasaya ilişkin çalışmalar yapılacağını söyledi. Ayrıca, farklı toplumsal kesimlerin durumlarının iyileştirilmesine dönük olarak uygulanan ekonomik programın sonuçlarını aldıkça adımlar atmaya devam edeceklerini belirtti.

Gemlik’te Sosyal Dayanışmanın Yeni Adresi: Kamil Beki Kent Lokantası Gemlik’te Sosyal Dayanışmanın Yeni Adresi: Kamil Beki Kent Lokantası

Son olarak, Çelik'e Van'daki seçimde başkanlığın DEM Parti adayından AK Parti'ye geçmesi de soruldu. Çelik, bu konuda İl Seçim Kurulu'nun yetkili olduğunu ve siyasi alanın müdahale edebileceği bir alan olmadığını ifade etti. Erken seçimle ilgili olarak da Çelik, "Erken seçim çağrılarının mantığı yok. Genel seçim gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı ve Kabine 5 yıllık yetkiye sahiptir. Bu dönem içinde Cumhurbaşkanlığı makamı, milletin verdiği yetkiyle görevini yerine getirecektir" dedi.

Editör: Ferit Gücüyener