Başkan Dündar’dan kentsel dönüşüm çağrısı

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, belediyenin son 5 yılda gerçekleştirdiği projeleri ve özellikle kentsel dönüşüm konusundaki çağrısını paylaştı. Başkan Dündar, Bursa Mövenpick Hotel’de düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yılının anısına Allah'tan rahmet dileyerek, Üftade sur duvarındaki kayma nedeniyle bölgede yürütülen çalışmaları açıkladı.

Dündar, Üftade sur duvarının kaymasıyla ilgili yürütülen çalışmaları anlatarak, bu süreçte beklenmedik bir stratejik planda, bütçede öngörülmeyen 65 milyon lira kamulaştırma harcaması yaparak bölgenin güzel bir hizmete kavuşmasına katkıda bulunduklarını belirtti. Ayrıca, tarihi bölgelerde yapılan projelerde, sur duvarlarını koruma, aslını ortaya çıkarma ve çevreye uygun işler yapma stratejilerini paylaştı.

Başkan Dündar, Osmangazi'nin tarihine sahip çıkma misyonunu vurgulayarak, tarihi dokuyu koruma adına yapılan çalışmaların yanı sıra modern çizgilerle tarihi yaşatan projelerin hayata geçirildiğine dikkat çekti. Bu kapsamda, Panorama Müzesi projesini örnek gösterdi ve bu projenin uzun soluklu, şehircilik açısından çok yönlü bir çalışma olduğunu belirtti.

Başkan Dündar, ayakkabıcı esnafına destek sözü Başkan Dündar, ayakkabıcı esnafına destek sözü

Mustafa Dündar. Foto.233

Kentsel dönüşüm konusunda ise Başkan Dündar, Soğanlı Mahallesi'nde uygulanan zemin+5 katın Türkiye'de tek örneğini vererek, kentsel dönüşüm sürecinin bütüncül bir çözüm gerektirdiğini vurguladı. Dündar, vatandaşların bu sürece daha aktif katılımını isteyerek, "Dönüşümü sadece belediye ve bakanlıktan beklemek doğru değil. Bakanlık ve belediyeyi zorlayarak, ‘biz anlaştık. Biz bu işi yapacağız. Bize şu yönüyle yardımcı olun’ diye vatandaşın da bize gelmesi gerekiyor" dedi.

Çekirge Mahallesi'nin kendi dönüşümünü hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği başarılı örnekleri paylaşan Başkan Dündar, vatandaşların artık kendi dönüşümlerini kendilerinin gerçekleştirdiğini ve bu sürecin başarılı bir şekilde ilerlediğini ifade etti. Son olarak, Osmangazi'deki kentsel dönüşüm çalışmaları, atletizm salonu, Osmangazi Meydanı gibi projeleri değerlendirerek, "31 Mart'tan sonra da devasa eserleri yapmaya devam edeceğiz. Her şey Osmangazi için" dedi.

Editör: FERİT GÜCÜYENER