Başkan Aktaş, gazetecilerle bir araya gelerek, "Sırtımda hiçbir kamburum yok. Bu görevi, tüyü bitmemiş yetim hakkı olarak gördük. Allah'a şükürler olsun ki çok rahatım. Kazananlara hayırlı olsun. Kazanan Bursa olsun. İnşallah bu 5 yıl süre içerisinde Bursa'ya güzel işler yapılır" dedi.

İnegöllü vatandaşlar ve protokol bayramlaşma programında buluştu İnegöllü vatandaşlar ve protokol bayramlaşma programında buluştu

31 Mart'ta halkın özgür iradesiyle sandığa giden tüm vatandaşlara teşekkürlerini ileten Başkan Aktaş, "Artık görevim Bursa belediye başkanlığı değil. Dolayısıyla, kendi işime ve konumuma adapte olacağım. Bursalı vatandaşların bilmesini isterim ki sırtımda hiçbir kambur yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olarak gördük bu görevi. Allah'a şükürler olsun, artık rahatım. Sorumluluğum sona erdi. Sorumluluk sahibi insanların da aynı şekilde davranmasını dilerim. Ben artık Perşembe sabahından itibaren belediye başkanı değilim. Mustafa Bozbey yeni dönemde görevi devralacak. Kendisine başarılar diliyorum" diye konuştu.

Seçmenin Bursa'da olduğu gibi Türkiye genelinde de aynı duyguları paylaştığını vurgulayan Başkan Aktaş, "Vatandaşın cebi ve tenceresiyle oynanırsa neticesi kötü olur" sözlerine atıfta bulunarak, "Bu nedenle sandığa gitmeme oranları anormal derecede arttı. Bunun sonucunda, seçmen sayısında ciddi bir düşüş yaşandı. Gördüğünüz gibi, bu birçok konuda net bir mesaj veriyor. Çevremden duyduğum kadarıyla birçok kişi 'Gidersem dayanamam, ampule basarım. Gitmeyeceğim' diyerek protesto etti. Ancak bu bir mazeret değil. Sonuç olarak seçimi kaybettik. Kazananlara hayırlı olsun. Kazanan Bursa olsun. İnşallah bu 5 yıl içerisinde Bursa'ya güzel işler yapılır. Ben kendi arabamla bu şehrin sokaklarında dolaşacağım. Çünkü ben de bu şehirde yaşayan bir vatandaşım" şeklinde konuştu.

Geleceğe dönük herhangi bir beklentisinin olmadığını belirten Başkan Aktaş, "20 yıl boyunca yoğun bir tempo içinde çalıştıktan sonra dinlenmeye ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. 2017'de göreve geldiğimizde, borç toplamının bütçeye oranı 1,34'tü. Şu an ise bütçenin 0,35'i kadar borcumuz var. Bu, borcu yüzde 74 oranında azalttığımız anlamına geliyor. Şirketlerimizin mali durumlarıyla ilgili olarak, hiçbir şirketimiz zarar etmiyor. Sadece BURULAŞ'ın zararı var. Bunun nedeni, öğrenci kartlarının fiyatını artırmamızdır. Ancak, bu artış asgari ücretin 12 katı, akaryakıtın 10 katı ve elektriğin 8 katı kadar değil. Bu nedenle, ucuz ulaşım politikamız nedeniyle böyle bir zararımız var" şeklinde konuştu."

Editör: Ferit Gücüyener