Balıkçılıkta av sezonu yarın sona eriyor

Balıkçılık av sezonu yarın sona eriyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2023-2024 balıkçılık av sezonunun yarın sona ereceğini belirterek, sezonun hamsi gibi birçok türün avcılığı açısından bereketli geçtiğini ifade etti.

Bakan Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, denizlerde av yasağının endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini (gırgır ve trol) kapsayacağını, ancak kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçıların bu yasaktan muaf olacağını ve avcılık yapmaya devam edebileceğini belirtti. Kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapmak isteyen balıkçıların ise Bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla avlanabileceğine işaret etti.

İsrail, Gazze'de 2 evi daha hedef aldı: Çok sayıda ölü ve yaralı var İsrail, Gazze'de 2 evi daha hedef aldı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Yumaklı, "2023-2024 balıkçılık av sezonu başta hamsi olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçti. Halkımızın sofralarındaki yerini alan avcılık ürünleri, aynı zamanda ihracata da yoğun olarak konu edilmiş ve ülkemize döviz girdisi sağladı." ifadelerini kullandı.

Ayrıca, av yasağının uygulandığı dönemde, halkın yaz sezonu boyunca küçük ölçekli balıkçıların yakaladıkları ve yetiştiriciliği yapılan balıklarla ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğini vurgulayan Yumaklı, sezon içinde yapılan denetimlere de değindi. Bakanlıkça denizler, iç sular, karaya çıkış noktaları, nakil güzergahları, balıkçı gemileri, balık halleri, balık unu-yağı fabrikaları ve perakende satış yerlerinde 7 gün 24 saat denetimlerin yapıldığını belirtti.

Geçen yıl toplam 171 bin 219 denetim gerçekleştirildiğinin altını çizen Yumaklı, kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulduğunu, 6 bin 527 kişi ve iş yerine 74 milyon 12 bin 121 lira idari para cezası uygulandığını, ayrıca kurallara uygun avlanmayan 78 gemiye el konularak mülkiyetlerinin kamuya geçirildiğini aktardı.

Yumaklı, önümüzdeki sezon için, TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonundan gelecek rapor ve bilim insanlarından oluşan 'Bilimsel ve Teknik Tavsiye Kurulu' tarafından hazırlanacak raporların dikkate alınarak sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulanacağını ifade etti. Balıkların üreme ve büyüme dönemlerinde getirilen yasaklara uyulmasının balık ve balıkçıların geleceği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Editör: Ferit Gücüyener