Bakan Tunç: Çocuklara yönelik önemli düzenlemeleri hayata geçirdik

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Türkiye Yüzyılı'nda Çocuk Hukuku" panelinde çocuklara yönelik yapılan önemli düzenlemelere ilişkin konuştu.

Büyükşehir’den yoğun bayram mesaisi Büyükşehir’den yoğun bayram mesaisi

Tunç'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukları 'Yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin vazifesidir' ifadeleriyle, Hz. Muhammed'in de 'Çocukları sevmek cehennemden kurtuluşa vesiledir' müjdesiyle çocukların önemine vurgu yapıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ardından gerçekleştirilen panelde, adliye görüşme odaları, çocuk izleme merkezleri gibi konular ele alındı.

Panelde gerçekleştirilen uygulamaların eksiklikleri de değerlendirilecek. Bu değerlendirmelerin, yapılacak çalıştayda ve yuvarlak masa toplantılarında çocukların yararına olacağına inanıyorum.

Filistin'de yaşanan çocuk ölümlerine de değinen Tunç, dünyanın ve uluslararası sistemin bu duruma sessiz kaldığını dile getirdi. 7 Ekim'den bu yana 37 bin Filistinlinin şehit edildiğini, bunun yüzde 70'inin çocuk ve kadınlardan oluştuğunu belirtti.

Tunç, uluslararası sistem ve küresel güçlerin çocuk katliamlarını desteklediğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Türkiye olarak uluslararası sistemin revize edilmesi gerektiğini ve Filistin'deki çocukların korunması için çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı.

Çocuk haklarına ve çocuk yargılanmalarına önem verdiklerini belirten Tunç, son yıllarda çocuklara yönelik yapılan önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Tunç, Türkiye'nin çocuklar konusundaki uluslararası sözleşmelere imza attığını ve çocukların üstün yararını savunduğunu ifade etti.

Anayasa değişiklikleriyle çocuk haklarının Anayasa'ya girdiğini ve çocukların her türlü istismardan korunmasıyla ilgili devlete verilecek görevlerin belirlendiğini belirtti.

Çocuk mahkemelerinin kurulduğunu ve bunların sayısını artırdıklarını vurgulayan Tunç, Türkiye genelinde 83 çocuk mahkemesi ve 13 çocuk ağır ceza mahkemesi bulunduğunu kaydetti.

Tunç, çocuk izlem merkezlerinin ve adli destek hizmetlerinin de önemine değindi ve bu hizmetlerin yaygınlaştırılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çocuk Adalet Merkezi'ne ilişkin bilgi veren Tunç, çocukların adliyelerde ayrı bir ortamda yargılanması gerektiğini belirtti.

Çocuk istismarı ve uyuşturucu maddeyle mücadelede yapılan düzenlemeleri de anlatan Tunç, cezaların artırılmasının yanı sıra önleyici tedbirlerin de alındığını ifade etti."

Editör: Ferit Gücüyener