Bursa Büyükşehir Belediyesi, Ulaşımdan Altyapıya, Çevreden Tarihi ve Kültürel Mirasa Kadar Geniş Kapsamlı Projelerle Bursa'nın Geleceğini Şekillendiriyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın her alanında uyguladığı çeşitli projelerle kentini geleceğe taşımanın yanı sıra, vatandaşların yaşam kalitesini artıracak yatırımları da sürdürüyor. Kestel, Gürsu ve Yenişehir ilçelerinde hayata geçirilen modern kapalı pazar yerlerinin ardından benzer bir proje, Yıldırım ilçesine bağlı Arabayatağı Mahallesi'nde gerçekleştirildi. 4850 metrekare taban alanı üzerine inşa edilen 2 katlı modern kapalı pazaryeri, 530 adet pazar tezgahı, mescit, abdesthane, tuvaletler, depo alanları ve teknik alanlarıyla pazarcı esnafına ve bölge halkına daha sağlıklı ve konforlu bir alışveriş ortamı sunacak.

33943 M T Y1 Yzc4 N D 4

Açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın yanı sıra Bursa Milletvekili Refik Özen, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Refik Aksu, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

33943 M T Y1 Yzc4 N D 14

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: 'Bizler Bu Şehre Adanmışız'

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehre olan bağlılığını vurgulayarak, son 5 yılda yaşanan zorluklara rağmen durmadan ve yorulmadan hizmet etmeye devam ettiklerini ifade etti. Başkan Aktaş, kentte birçok önemli eseri hayata geçirdiklerini ve sadece hizmet odaklı çalıştıklarını belirtti. Kentsel dönüşümlerden ulaşım yatırımlarına kadar geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini dile getiren Başkan Aktaş, şunları söyledi: “Gurur duyacağımız pazarlar, gençlik merkezleri, spor tesisleri gibi insanların güvenle kullanabileceği alanlar oluşturduk. Balabanbey'e 600 dönümlük park projesi başlattık ve ilk 50 dönümünü hizmete sunduk. Balabanbey Parkı gibi projelerle Bursa'nın her köşesine dokunuyoruz. Halkımızın destekleri ve dualarıyla kararlılıkla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Yeni dönemde yapacaklarımızı tüm halkımız görecek."33943 M T Y1 Yzc4 N D 12

“Yeni projelerle buluşturacağız”
Kapalı pazaryerlerinin sadece pazar alanı olmadığını, aynı zamanda otopark, toplanma alanı gibi birçok konuda da hizmet veren modern bir proje olduğunu anlatan Başkan Aktaş, her iki üç mahalleden birisinde kapalı pazaryeri yapmayı arzuladıklarını dile getirdi. Pazar alanları yapmanın Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkisinde olmamasına rağmen ilçelere destek olduklarını söyleyen Başkan Aktaş, “Gürsu’da, Kestel’de, Yenişehir’de de yaptık. Daha yenilerini de yapacağız. Arabayatağı Kapalı pazaryerinin projesi, Yıldırım Belediyesi tarafından Bursa Pazarcılar Esnaf Odası ile birlikte hazırlandı. Finansmanını Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak karşıladık. 66 milyon bedel harcadık. Bu yatırımı da halkımızdan aldığımız vergilerle yaptık. Buralara sahip çıkmalıyız. Burayı yeni yeni projelerle buluşturacağız. Pazarcılarımıza hayırlı işler diliyorum, alışveriş yapan vatandaşlarımıza da hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
 

33943 M T Y1 Yzc3 M D 2

İnegöl'de atıl alanlar otoparka dönüşüyor İnegöl'de atıl alanlar otoparka dönüşüyor

Bursa Milletvekili Refik Özen, 22 senedir merkezi idarede, 20 senedir de yerel idarede en güzel hizmetleri Bursa’da ve Yıldırım’da gösterdiklerini anlatarak yapılan yatırımda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, birlik ve beraberlik içerisinde Yıldırım’da kentsel dönüşümden yeşil alanlara, uyumayan kütüphanelerden spor tesislerine, yeşil alanlardan sosyal tesislere kadar hayatın her alanına dokunduklarını söyledi. Yıldırım’a yaklaşık bir buçuk milyon metrekare yeşil alan kazandırıldığını belirten Yılmaz, “Tüm bu işlemleri Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın destekleriyle gerçekleştirdik. Birlik ve beraberlik işin besmelesidir. Pazar alanlarının da yenilenmesinde Başkan Alinur Aktaş’ın büyük katkısı var. Arabayatağı Kapalı Pazaryeri, Yıldırım Belediyesi tarafından projelendirildi. İmalatı ve tüm finansmanı Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Başkan Alinur Aktaş’a tekrar teşekkür ediyorum. Yeni dönemde yine Başkanımızın destekleriyle birçok kapalı pazar alanı olacaktır. Sokak pazarı olan tüm yerlerde de yeni dönemde dönüşüm gerçekleştireceğiz. Yatırımımız hayırlı olsun” diye konuştu.
33943 M T Y1 Yzc4 N D 5

Bursa Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Refik Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile pazaryerleriyle ilgili toplantılar yaptıklarını, kapanması acil gereken pazarların listesini kendisine teslim ettiklerini ifade etti. Listenin en başında Arabayatağı olduğunu dile getiren Aksu, “Diğer pazaryerlerinin de sırayla kapanacağını biliyorum. Bu yatırımların arkası daha gelecek. Pazaryerleri toplu kullanım alanlarıdır, afet toplanma bölgeleridir. Esnafımızın da böyle yerlere ihtiyacı var. Hem pazarcılar hem de halkımız sıcaktan ve soğuktan etkilenmeden modern ortamda alışveriş yapabilecek. Desteklerinden dolayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Halkımıza ve esnafımıza hayırlı olsun” dedi.
Arabayatağı Mahalle Muhtarı Mehmet Selim Sevim, mahalleye yapılan yatırımdan dolayı çok heyecanlı ve sevinçli olduklarını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ı tekrar aday gösterilmesinden dolayı tebrik eden Sevim, mahalleye kazandırılan pazaryeri için emeği geçen herkese teşekkür etti.

33943 M T Y1 Yzc4 N D 8

Konuşmaların ardından Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Aksu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ve Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’a günün anısına hediye takdim etti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Başkan Aktaş ve beraberindekiler, pazar alanını gezerek pazarcı esnafı ve vatandaşlarla sohbet etti.

33943 M T Y1 Yzc3 M D33943 M T Y1 Yzc3 M D 4

Editör: FERİT GÜCÜYENER