Erdoğan: "Yeni Türkiye 15 Temmuz'un ruhuyla yükselecek" Erdoğan: "Yeni Türkiye 15 Temmuz'un ruhuyla yükselecek"

Dava, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmüş ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10'u tutuklu 26 sanığın yargılandığı duruşmada sanıkların son sözleri alındı.

Karar ve Cezalar

Tutuklu sanıklardan Erman Ekici, 101 kişiye yönelik "silahlı terör örgütü faaliyetleri kapsamında kasten nitelikli öldürme" suçundan 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Ayrıca Ekici, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan da ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Bunun yanında "silahlı terör örgütü faaliyetleri kapsamında öldürmeye teşebbüs" suçundan 379 kez 18 yıl, "izinsiz patlayıcı madde bulundurma" suçundan 10 yıl ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçundan da 3 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme heyeti, verilen cezalarda herhangi bir indirim uygulamadı ve oy birliğiyle karara vardı.

Diğer sanıklar Yakub Şahin, Hakan Şahin, Hacı Ali Durmaz, Halil İbrahim Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Talha Güneş, Abdülmuttalip Demir ve Metin Akaltın da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Savunmalar ve Mahkeme Süreci

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanık Erman Ekici, avukatının mazeret dilekçesi sunduğunu ve avukatının İstanbul'da olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı, Ekici'ye SEGBİS ile duruşmaya katılma talebinde bulunabileceğini ancak bu talepte bulunmadığını söyledi. Ekici, savunmasında kendisinin kurban seçildiğini ve savcılığın yanlış çıkarımlarda bulunduğunu iddia etti. Ekici, tahliye talebinde bulunarak ev hapsi isteminde de bulundu.

Davanın Geçmişi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın terör saldırısıyla ilgili hazırladığı iddianame, 13 Temmuz 2016'da kabul edilmiş ve ilk duruşma 7 Kasım 2016'da görülmüştü. Mahkeme, 3 Ağustos 2018'de 9 sanığı "anayasal düzeni ihlal" suçundan birer ve "100 kişiyi kasten öldürme" suçundan da 100'er kez olmak üzere toplam 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırmıştı. Firari 16 sanık hakkındaki dosya ise ayrılmıştı. Erman Ekici, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 18 yıl hapis cezası almıştı ve hakkında ek suç duyurularında bulunulmuştu.

Bu davada, sanıklara insanlığa karşı suç işleme suçundan beraat kararı verildi. Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığına hükmetti.

Editör: Turgay Şener