23 farklı kanunda ve 3 kanun hükmünde kararnamede değişiklik içeren 60 maddelik 9. Yargı Paketi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. TRT Haber, paketin ayrıntılarına ilişkin bilgilere ulaştı.

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarının ardından yapılan düzenlemeler yeni yargı paketinde yer alacak. Hak arama hürriyetini güçlendiren düzenlemelerin yanı sıra, cezasızlık algısını ortadan kaldıracak düzenlemeler bulunuyor.

Paketin Öne Çıkan Başlıkları:

  • Toplumdaki "yapanın yanına kar kaldı" algısını önlemeye yönelik düzenlemeler yer alacak.
  • Denetimli serbestlik uygulamasından kaynaklanan cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak.
  • TMSF'nin terör örgütlerinin finansmanına karşı kayyum atanma süresi 5 yıl olarak uzatılacak.

Pakette ayrıca, yeni tip casusluk suçlarına karşı önleyici düzenlemeler ve yabancı istihbarat örgütlerinin Türkiye'deki casusluk faaliyetlerinin engellenmesine yönelik tedbirler de yer alacak.

Ceza infaz sistemi ve mükerrer suçlarla ilgili düzenlemeler, ceza adaletinin sağlanması ve suçun işlenmesinin önlenmesi amaçlarına odaklanacak.

Bayram tatili bilançosu: 68 ölü, 9.787 yaralı Bayram tatili bilançosu: 68 ölü, 9.787 yaralı

Uzlaşma görüşmeleri ve noterlik düzenlemeleri de paket kapsamında ele alınacak. Uzlaşma görüşmelerinde tespit edilemeyen veya uzlaşmadan sonra ortaya çıkan zararlara ilişkin tazminat davalarının açılabilmesine imkan tanınacak. Ayrıca, noterlik hizmetlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlenecek ve noterlik ücret tarifesi Ocak ayında yayımlanacak. (Kaynak: TRT Haber)

Editör: Ferit Gücüyener