Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bu pakette, özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler öne çıkacak. Paketin temel maddelerinden biri, denetimli serbestliğin cezayla orantılı hale getirilmesini içerecek. Hükümlülerin koşullu salıverilme süresinin beşte birini denetimli serbestlikte geçirmesi formülü üzerinde duruluyor.

Ayrıca, paket kadınların soyadı hakkına ilişkin bir değişiklik de getirecek. Evli kadınlar, iki soyadı kullanıyorlarsa yalnızca kendi soyadlarını kullanma hakkına sahip olacaklar.

İranlılar Tebriz'de Reisi'yi uğurluyor İranlılar Tebriz'de Reisi'yi uğurluyor

Hakim ve savcıların terfi sistemi de güncellenecek. Yeni düzenleme ile Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapılarak, disiplin cezalarının daha nesnel ölçütlere bağlanması ve terfi sisteminin nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenmesi öngörülüyor.

Paketin içeriği üzerinde Meclis görüşmeleri sırasında sporda şiddete yönelik yeni önlemlerin de eklenebileceği belirtiliyor. Cezaların artırılması gibi caydırıcılığı artırmaya yönelik düzenlemelerin de gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Kaynak: TRT Haber